RUMBA

RUMBA je velmi pomalý, romantický a smyslný tanec.  Charakterem tance je typický pohyb kyčlí a linie chodidel a rukou, propínání kolen s důrazem na pohyb pánve. Jednoduše řečeno je to [ča-ča] bez [ča-ča]. Tanečnice v Rumbě svými smyslnými a lákajícími pohyby přitahuje pozornost muže, kterého si zvolila Je to jeden z nejoblíbenějších latinsko-amerických tanců.


Hudba
Takt má 4/4, tempo 25-27, metronom 100-108 a důraz klade na čtvrtou dobu. s důrazem na druhou a čtvrtou dobu. Nejtěžší je však rytmus udržet. Jedná se zde o předvedení něžných a zamilovaných pocitů.
 


Historie
Pravděpodobně vznikl na Kubě, kde se tančil jako lidový tanec při slavnostech plodnosti a sklizně cukrové třtiny. Něžný a svůdný tanec Rumba je svým způsobem lidový kubánský tanec, který ve své nepříliš jasné historii byl zřetelně ovlivněn výraznými prvky africké hudební a taneční kultury a jsou na něm patrny i obdobné vlivy španělské. Domníváme se, že se rumba vyvinula ze starého kubánského tance Son.


V období 1927-1928 předváděli rumbu v Paříži kubánští tanečníci. Následkem toho se kolem roku 1930 rumba znovu vrátila na parkety, avšak už přizpůsobená evropskému pojetí tančení. To se již orchestry začaly zajímat o její exotický rytmus. Avšak tanec na nové rumbové skladby byl prováděn příliš skákavě a z pérovaných pohybů, což kromě melodie nemělo s kubánskou rumbou nic společného. Opět u toho byli angličtí učitelé tance (zejména Monsieur Pierre, vl. jménem Pierre Laffite, s partnerkou Doris Lavelle),kteří dali již tehdy rumbě určitá pravidla a stanovili její první figury, např. (dle O. Landy) čtvrtobraty, řetězový krok, kruhové otáčeni, křížový krok aj.
V ČSR se rumba tančila již kolem roku 1931 a její popisy se objevily jak v The Dancing Times, tak i v našem odborném tisku a dokonce i v samostatných příručkách. Rumba byla také po 2. světové válce nejlépe prostudována a též nejlépe tančena. Budila zájem každého dobrého tanečníka již svým exotickým podmanivým rytmem. Samozřejmě, že původní rumba měla jinou formu, než v jaké byla v Evropě tančena. Charakterizovaly ji rychlé pohyby nohou za součinnosti pohybů kolen a kyčli a také často potřesů ramen.

Po 2. světové válce se tančila tzv. square rumba se základním krokem do čtverce, či protáhlého obdélníka, první volný krok začínal na 1. dobu. Kolem poloviny 60. let došlo ke změně a základní krok se začal tančit stylem mambo bolera, kde základní krok vpřed nebo vzad se provádí na 2. dobu a s akcentem.

K uvedenému způsobu tančení je třeba říci, že na Kubě se čtverec - Square box, neužíval v žádné formě rumby. Za "kubánský styl společenského tance rumby" (Cuban System of Ballroom Rumba), nebo jednoduše za kubánskou rumbu (Cuban Rumba), byla přijata nejpopulárnější varianta tančená domorodci v pomalém až středním tempu. Tuto formu rumby chápou Američané jako kombinaci dvou tanců, které jsme si spolu s nimi zvykli označovat jako bolero a mambo. O tom, jak tento tanec správně nazývat, bychom mohli teoretizovat neustále (kubánská rumba, mambo, bolero či mambo-bolero), avšak pro praktické provedení to není otázka prvořadé důležitosti. A tak tedy zůstaňme u již tradičního názvu rumba.

Začátek 60. let probíhal ve znamení tzv. rumbové války, což byl právě spor o způsobu tančení rumby, o jejím novém pojetí a o doprovodné hudbě. Probíhal mezi tanečními odborníky in natura a současné i na stránkách odborných časopisů nejen v Evropě, ale i mezi Evropou a Amerikou. ČSSR rumbová válka plně zasáhla v roce 1964 a doznívala pak ještě několik let. Výsledkem této "války" byl začátek procesu na jehož konci je dnešní pojetí rumby - o níž se také říká, že je to tanec zamilovaných.



Druhy 

  • Americká rumba - neboli čtvercová rumba, je jednodušší verzí a tančí se po čtvercové dráze v rytmizaci slow - quick - quick a slow - quick - quick.
  • Mambo Bolero - neboli kubánská rumba vychází z cha chy a převzala z ní také většinu figur. Tančí se pouze 3 kroky na doby 2, 3 a 4. Na první dobu se dokončuje krok z doby čtvrté.

Základní krok

  • Základní krok (stejný jako Cha-Cha bez přešlapu
  • New York (otevření v páru)
  • Sólo otáčka


Základní technické prvky

  • Zamilované pohyby
  • Ostré pohyby
  • Chůze přes špičky

 


Zajímavost:
  • Slovo Rumba ve španělštině znamená výraz pro hýření a tanec Rumba, tak získal svůj název právě díky slavnostem plodnosti a sklizně.
poslední aktualizace roku 2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky